350 |
ECONOMICS OF BRIDGEWORK |
Chapter XXXIII |
|
Schedule B. |
Earthwork |
$0.50 X 1.25 = $0.625 |
Loose rock |
1.00 X 1.25 = 1.25 |
Solid rock |
1.50 X 1.25 = 1.875 |
Concrete |
20.00 X 1.25 = 25.00 |
Wooden trestle |
50.00 X 1.25 = 62.50 |
Steelwork |
0.08 X 1.25 = 0.10 |
The actual quantities of the materials in the completed job were, as
follows:
|
Earthwork |
980,000 cu. yds. |
Loose rock |
110,000  " |
Solid rock |
50,000  " |
Concrete |
10,500 " |
Wooden trestle |
2,100 lin. ft. |
Steelwork |
480,000 lbs. |
In addition, there was done by the contractor certain "unclassified
work" which actually cost him for labor and materials $20,000.
The revised estimate is, therefore, as follows:
|
Earthwork | 980,000 cu. yds. @ $0.625 = $612,500 |
Loose rock | 110,000 " @ 1.25 = 137,500 |
Solid rock | 50,000 " @ 1.875 = 93,750 |
Concrete | 10,500 " @ 25.00 = 262,500 |
Wooden trestle: | 2,100 lin. ft. @ 62.50 = 131,250 |
Steelwork | 480,000 lbs. @ 0. 10 = 48,000 |
Unclassified work | $20,000 X 1.3 = 26,000 |
|
|
Summation, or "Sum D" | = $1,311,500 |
The difference between "Sum D" and "Sum C" equals
$1,311,500- $1,250,000 = $61,500.
![](EP350.gif)
For this ratio, the diagram, Fig. 33b, gives a corrective ratio of 0.865,
which multiplied by $61,500 gives $53,198, say, $53,200, making the corrected limit, or "Sum E," = $1,250,000 + $53,200 = $1,303,200.
If the total actual cost of the work, including that of the unclassified
work without allowance for superintendence or overhead, amounted to
$1,100,000, the total profit would be:
$1,303,200 - $1,100,000 = $203,200.
Of this, the joint share of the contractor and the owner would be:
$203,200 ÷ 1.25 = $162,560;
|
|